VALBEREDNINGSUTBILDNING VT 2024

Utbildningen är till för dig som sitter i någon av förbundens, distriktens eller lokalavdelningarnas valberedningar och behöver lära dig mer om det arbete som en valberedning ska göra eller behöver tips och inspiration i hur ni ska föra ert arbete framåt.

Utbildningen kommer äga rum söndagen den 5 maj mellan kl 10.00-16.00. Anmälan genomförs via länken och sista anmälningsdag är den 23 april. Fram till den 28 april du avanmäla via ditt bekräftelsebrev efter det kontakta utbildning@svenskakyrkansunga.se

Avanmälan efter den 28 april kostar 400 kr i utebliven närvaro debiteras sändande organ om inte läkarintyg har kunnat uppvisas till förbundet före den 7 juni.

Medlemssidorna

Vårt digitala medlemssystem

Här har alla medlemmar en egen sida där de kan hålla kontakten med andra medlemmar, anmäla sig till arrangemang, med mera. På Medlemssidorna kan lokalavdelningen presentera sig och sina aktiviteter, varje distrikt har en egen sida och förbundet också.

Kom igång

Bli medlem i Svenska Kyrkans Unga

Svenska Kyrkans Unga är en öppen gemenskap av unga människor som vill upptäcka och dela kristen tro.