"Här-och-nu"- dagen 6 maj

Har du hört talas om ”Här-och-nu!”-dagen? Det är Svenska Kyrkans Ungas dag då vi går ut på gator och torg för att tala om vilka vi är och för att rekrytera nya medlemmar. Under flera år har den dagen inträffat första lördagen i september. Det gör den även i år, men eftersom Svenska Kyrkans Unga fyller 30 år vill vi dubbla dagen, så vi kör även första lördagen i maj. Det innebär att fler lokalavdelningar kan delta. 

Här hittar du mer information och material som ni kan använda i era kanaler!

Medlemssidorna

Vårt digitala medlemssystem

Här har alla medlemmar en egen sida där de kan hålla kontakten med andra medlemmar, anmäla sig till arrangemang, med mera. På Medlemssidorna kan lokalavdelningen presentera sig och sina aktiviteter, varje distrikt har en egen sida och förbundet också.

Kom igång

Bli medlem i Svenska Kyrkans Unga

Svenska Kyrkans Unga är en öppen gemenskap av unga människor som vill upptäcka och dela kristen tro.