Adventspyssla med kyrkråttan Charlie

Varje år samlar Charlie in pengar till Act Svenska kyrkans julinsamling. Act Svenska kyrkan arbetar för att alla människor i hela världen ska ha det bra. Under årets julinsamling “Bryt en tradition” berättar man om hur vissa traditioner gör livet svårt för flickor.

Gå till Charlies egna sida genom att klicka på knappen nedanför.

Charlie berättar även för oss om Lucia på en egen sida. Du hittar den genom att klicka på knappen här nedanför.

Medlemssidorna

Vårt digitala medlemssystem

Här har alla medlemmar en egen sida där de kan hålla kontakten med andra medlemmar, anmäla sig till arrangemang, med mera. På Medlemssidorna kan lokalavdelningen presentera sig och sina aktiviteter, varje distrikt har en egen sida och förbundet också.

Kom igång

Bli medlem i Svenska Kyrkans Unga

Svenska Kyrkans Unga är en öppen gemenskap av unga människor som vill upptäcka och dela kristen tro.