Ordförandeutbildning

Här är en möjlighet för en ordförande eller en vice ordförande i varje lokalavdelning att gå en utbildning via scouternas folkhögskola som heter ”ordförandeprogrammet”.  Distriktet ger ett bidrag till kursavgiften, du står för kostnaden till och från de tre obligatoriska helgerna som hålls, du ansvarar själv för att anmäla dig till utbildningen.

Det finns en begränsad summa pengar som kan betalas ut i bidrag. Innan du tackar ja till en plats på utbildningen behöver du skicka in din bidragsansökan och ha fått den beviljad.

Medlemssidorna

Vårt digitala medlemssystem

Här har alla medlemmar en egen sida där de kan hålla kontakten med andra medlemmar, anmäla sig till arrangemang, med mera. På Medlemssidorna kan lokalavdelningen presentera sig och sina aktiviteter, varje distrikt har en egen sida och förbundet också.

Kom igång

Bli medlem i Svenska Kyrkans Unga

Svenska Kyrkans Unga är en öppen gemenskap av unga människor som vill upptäcka och dela kristen tro.